większy tekst mniejszy tekst wersja kontrastowa wersja standardowa

Koncerty Carillonowe na Święto Województwa Kujawsko - Pomorskiego

Carillon jest niezwykłym i jednym z największych instrumentów muzycznych na świecie. Składa się z co najmniej dwudziestu trzech dzwonów, choć największe instrumenty mają ich ponad siedemdziesiąt. Podłączone są do specjalnej klawiatury nożnej (pedałowej) i ręcznej, na której gra się pięściami. Niektóre carillony mają też system gry automatycznej. Waga dzwonów może być różna. Największy dzwon może ważyć aż dwadzieścia ton, podczas gdy najmniejszy dzwonek jest zaledwie pięciokilogramowy. Każdy z nich ma swoją tonację i barwę. Każdy można uruchomić z różną siłą i dynamiką. Każdy pozwala na wydobycie wszystkich rodzajów ekspresji.
W każdym mieście, w którym znajduje się carillon, odbywają się regularne koncerty. Naturalnym miejscem takiego koncertowania jest otwarta przestrzeń. Ludzie słuchają takiej muzyki w parkach, na ławkach, w miejscach specjalnie wydzielonych do odbioru koncertów carillonowych. W Holandii, w Belgii, czy w Stanach Zjednoczonych takie muzyczne wieczory są bardzo popularne. Trwają około godziny, a repertuar dostosowany jest często do okoliczności ( np. rocznice, święta patriotyczne, przyjazd ważnych delegacji itp.). Niewątpliwie dźwięk dzwonu ma charakter świąteczny, dodaje blasku uroczystościom świeckim i kościelnym.
W przypadku carillonu mobilnego, można nie tylko wprost, na ulicy, usłyszeć niezwykłe dźwięki, ale i zobaczyć ich źródło – dzwony i grającego na nich carillonistę. Koncerty takie przywołują setki, a nieraz i tysiące słuchaczy. Preludium objazdowego festiwalu Tour de Carillon miało miejsce w roku 2006 i od tej pory odbywa się corocznie, początkowo z udziałem instrumentów zagranicznych, a od roku 2009 z jednym z najpiękniejszych w Europie, polskim carillonem mobilnym „Gdańsk”. Festiwal przemierzył wiele miejscowości całej Polski, głównie jednak w obrębie województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Dobór trasy i repertuaru nawiązywał do ważnych wydarzeń i obchodów, jak np. Rok Heweliusza, Rok Chopinowski i Rok Korczaka. Tegoroczna edycja, w związku z uchwaleniem roku 2014 Rokiem Oscara Kolberga, pragnie przypomnieć polski folklor, włączając do repertuaru aranżacje muzyki ludowej i stylizacje rodzimej twórczości. Publiczność usłyszy utwory Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego, Aleksandra Tansmana oraz Witolda Lutosławskiego. Będą też kompozycje napisane specjalnie na carillon, ale też znana muzyka, jak Moon River Henriego Manciniego, Sunrise, Sunset z musicalu „Skrzypek na dachu” Jerrego Bocka. Nie zabraknie muzyki filmowej. Dodatkową atrakcją będzie towarzystwo akordeonów. Wtedy zabrzmią tanga Astora Piazzolli oraz walce m. in. z filmu „Noce i dnie”. Na carillonie grać będzie Magdalena Cynk, zespół akordeonowy wystąpi pod kierunkiem Magdaleny Miszewskiej.
Koncerty z udziałem mobilnego carillonu „Gdańsk” składającego się z 48 dzwonów o łącznej wadze 4.868 kg odbywać się będą w tym roku z okazji Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w dniach
6 - 8 czerwca
oraz 12 - 15 czerwca 2014.

HARMONOGRAM KONCERTÓW CARILLONOWYCH

RELACJA ZDJĘCIOWA Z KONCERTÓW NA ZAMKU W GOLUBIU, W JABŁONOWIE I TORUNIU
RELACJA ZDJĘCIOWA Z KONCERTÓW W BYDGOSZCZY, PIWNICACH, KORONOWIE, MROCZY, NAKLE, KCYNI I SZUBINIE
RELACJA ZDJĘCIOWA Z KONCERTÓW W CIECHOCINKU I WŁOCŁAWKU
RELACJA ZDJĘCIOWA Z KONCERTÓW W BRODNICY I GÓRZNIE