większy tekst mniejszy tekst wersja kontrastowa wersja standardowa

Koncerty Towarzyskie 2014

Istotą i głównym celem tego cyklu jest kształtowanie muzycznej tożsamości melomanów i muzyków regionu w oparciu o związek z regionem, tradycją i twórczością współczesną. W każdym prezentowali się artyści związani z naszym regionem. 29 marca 2014 w Kościele pw Ducha Świętego w Toruniu odbył się IV Koncert Towarzyski Wiesław Lisecki in memoriam z udziałem dwóch gdańskich solistów, Mateusza Kołosa (tenor), Janusza Żaka (bas), muzyków Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz Chóru Akolada z Bydgoszczy pod batutą Rafała Kłoczko. Zaprezentowany został Tryptyk Pasyjny na tenor, bas , chór i orkiestrę Magdaleny Cynk do słów Wiesława Liseckiego oraz fragmenty Pasji wg św. Mateusza oraz Kantaty BWV 12 J. S. Bacha. Wiesław Lisecki był wybitnym znawcą muzyki dawnej, poetą i muzykologiem, założycielem czasopisma „Canor”, nieodżałowanym i wielce cenionym nauczycielem i związany był od lat 80 – tych z PTM. W tym roku mija 21 lat od Jego śmierci oraz 60-lecie jego urodzin. Dlatego właśnie w tym czasie PTM postanowiło uczcić Jego pamięć i zorganizować koncert. Wieczór pasyjny spotkał się z dużym zainteresowaniem melomanów, miłośników muzyki pasyjnej i przyjaciół, pamiętających o swoim wybitnym Nauczycielu.

Z kolei 10 maja 2014 w Sali Wielkiej Dworu Artusa odbył się V Koncert Towarzyski. Był to wieczór muzyki współczesnej z udziałem kompozytorów toruńskich, którzy związani byli z toruńską szkołą muzyczną. Kompozytorzy obecnie są absolwentami Akademii Muzycznych i z dużymi sukcesami prężnie działają w różnych ośrodkach muzycznych w Polsce. Większość utworów podczas koncertu była prawykonywana. Wykonawcami byli soliści z Gdańska: Magdalena Lewandowska – sopran, Alicja Różycka – wiolonczela, Wojciech Jeliński – puzon, Orkiestra TUTTA FORZA pod batutą Rafała Kłoczko.

VI Koncert Towarzyski odbył się 18 sierpnia 2014 w Brodnickim Domu Kultury z udziałem tria smyczkowego w składzie: Anna Maria Staśkiewicz, Katarzyna Budnik - Gałązka oraz Alicja Różycka. Wszystkie instrumentalistki okazały się nad wyraz znakomite, zwłaszcza związana z naszym regionem Anna Maria Staśkiewicz. Podczas tego koncertu melomani usłyszeli kompozycje barokowe, m. in. J. S.Bacha, Ch. I. Bibera, G. Ph. Telemana. W koncercie wzięli również udział dzieci i młodzież Wakacji Muzycznych z Pasją.

Z kolei 17 września 2014 w Sali Koncertowej ZSM z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbył się VII Koncert Towarzyski Vivant Professores! Wszyscy wykonawcy byli nauczycielami Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu. Nierzadko profesorów zobaczyć i usłyszeć można z drugiej strony sceny. Było to więc dla niektórych nauczycieli nowe i twórcze doświadczenie. Repertuar był całkiem lekki i rozrywkowy, a publiczność przyjęła koncert bardzo entuzjastycznie i bawiła się świetnie.

Ostatni w tym roku, VIII Koncert Towarzyski odbył się 26 listopada 2014 w Sali Wielkiej Dworu Artusa. Poświęcony był pamięci Katarzyny Cąbrowskiej, toruńskiej skrzypaczki, znakomitego i oddanego pedagoga, członkini Toruńskiej Orkiestry Kameralnej i Cappelli Bydgostiensis, człowieka o wielkim i wrażliwym sercu. Wykonawcą utworów z gatunku muzyki klasycznej i filmowej był Toruński Kwartet Smyczkowy, w którym kiedyś grała Katarzyna Cąbrowska. A repertuar prawie w całości powtórzony został z 19 marca 2006 roku, kiedy to kwartet po raz ostatni zagrał z Katarzyną w Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu. Zabrzmiały utwory, które Kasia uwielbiała grać z kwartetem. Specjalnie na ten wieczór została przygotowana oprawa w postaci folderu zawierającego m. in. wspomnienia o Kasi Jej najbliższych przyjaciół oraz prezentacja multimedialna. Koncert okazał się niezwykle poruszający. Dla publiczności, która przybyła z wielu miejscowości naszego województwa zabrakło miejsc siedzących.

W roku 2015 cykl koncertów towarzyskich będzie kontynuowany. Nie zabraknie wieczorów poświęconych wybitnym zmarłym toruńskim muzykom.