większy tekst mniejszy tekst wersja kontrastowa wersja standardowa

Koncerty Towarzyskie 2016

Sześć Koncertów Towarzyskich

Istotą i głównym celem tego cyklu jest kształtowanie muzycznej tożsamości melomanów i muzyków regionu w oparciu o związek z regionem, tradycją i twórczością współczesną. W każdym koncercie towarzyskim prezentowali się artyści związani z naszym regionem. Podczas każdego przypominana była historia PTM. Wszystkie koncerty miały uroczysty i toruński akcent dla uświetnienia obchodów 95-lecia powstania Towarzystwa. Dwa z nich były poświęcone zmarłym muzykom i animatorom kultury, Kazimierzowi Kończewskiemu oraz Magdalenie Kucharskiej.

Koncerty in memoriam

10 marca 2016 w Sali Wielkiej Dworu Artusa uczciliśmy pamięć o Kazimierzu Kończewskim, byłym i długoletnim prezesie PTM, który zorganizował ostatni przed reaktywacją Towarzystwa koncert dla uczczenia rocznicy 75-lecia PTM. W XV Koncercie Towarzyskim Kazimierz Kończewski in memoriam wykonawcą utworów był Toruński Kwintet Smyczkowy MutliCamerata. Zabrzmiały utwory współczesne, również inspirowane Toruniem.
Z kolei 22 listopada 2016 w Kościele Świętego Ducha odbędzie się XX Koncert Towarzyski Magdalena Kucharska in memoriam z udziałem dwóch młodych solistów, Katarzyny i Krzysztofa Kucharskich (śpiew i puzon), organisty, Tomasza Kucharskiego oraz Chórów Gioia di Cantare i Semper Iuvenes z ZSM w Toruniu.

Prawykonania i muzyka polska

8 maja 2016 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbył się XVI Koncert Towarzyski z udziałem chóru i orkiestry Cappella Gedanensis pod batutą Rafała Kłoczko. Było to główne wydarzenie obchodów 95-lecia PTM. Podczas tego koncertu pn. Muzyka Kompozytorów Toruńskich zabrzmiały prawykonania utworów współczesnych kompozytorów związanych z Toruniem. Towarzystwo otrzymało specjalne jubileuszowe gratulacje od Marszałka Woj. Kuj-Pom.
19 sierpnia 2016 tradycyjnie w Brodnickim Domu Kultury odbył się koncert wykładowców Wakacji Muzycznych z Pasją. Z repertuarem romantycznym i współczesnym wystąpili: Agnieszka Tobik (skrzypce), Agnieszka Urbanek (altówka), Alicja Różycka (wiolonczela), Juliusz Domaniak (flet) i Rafał Kłoczko (fortepian).
13 września 2016 w Sali Prób w CKK Jordanki wystąpiło Wakarecy Piano Duo z recitalem składającym się z utworów od baroku do współczesności na dwa fortepiany. Był to pierwszy koncert pn Wirtuozi Klasyki.

Koncert nauczycielski

13 października 2016 z okazji Dnia Edukacji Narodowej PTM zorganizowało uroczysty XIX Koncert Towarzyski, w którym wystąpili nauczyciele z Zespołu Szkół Muzycznych. Zarówno dla ich uczniów, jak i dla nich samych było to duże wyzwanie i doświadczenie. W Koncercie tym pn Vivant Professores zabrzmiała muzyka klasyczna, jazzowa, i rockowa w wykonaniu Roberta Matusiaka (fortepian), Dariusza Zaleśnego (saksofon), Magdaleny Miszewskiej-Zasadnej (akordeon), Ewy Drzewieckiej (skrzypce), Andrzeja Wyrwickiego (kontrabas), Dominiki Eski (fortepian).

Specjalnie na wieczory z cyklu In memoriam została przygotowana oprawa w postaci folderu zawierającego m. in. wspomnienia najbliższych przyjaciół, na koncert majowy wydana została jubileuszowa publikacja. Wszystkie koncerty towarzyskie miały dzięki dotacji właściwą promocję w postaci afiszy, zaproszeń i programów. Po niektórych pozostały płyty CD, jako ważna dokumentacja, pamiątka i promocja artystów i Towarzystwa.

W ramach Międzynarodowego Festiwalu Skrzypiec

PTM wraz z TOS w ramach Międzynarodowego Festiwalu Skrzypiec ogłosiło dwa konkursy. II Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski – Toruń 2016 dotyczący skomponowania utworu na skrzypce i orkiestrę smyczkową, który wykonany zostanie podczas kolejnej edycji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego w Toruniu. Termin składania prac upłynął 14 lutego 2016. Wtedy Jury wybrało trzy najlepsze prace. I nagroda w wysokości 5 tys. zł - Paweł Riess za utwór: Esej na skrzypce solo i orkiestrę (obecnie student dyrygentury, altówki i kompozycji AM w Krakowie), II nagroda w wysokości 3 tys. zł - Sebastian Zawadzki za utwór: Concerto for violin and string orchestra (studiował fortepian jazzowy w AM w Krakowie, oraz w Konserwatorium Muzycznym w Odense w Danii, gdzie obecnie przebywa), III nagroda w wysokości 2 tys. zł - Paweł Miśkowicz za utwór: Small concerto.
Z kolei zadaniem uczestników kolejnego konkursu, Konkursu na Recenzję Muzyczną było przygotowanie i napisanie recenzji z przesłuchań konkursowych, wybranych koncertów i spotkań w ramach Festiwalu Skrzypiec. Nagrodę zdobyła uczennica toruńskiej szkoły muzycznej, Olga Pniewska.
1 września 2016 PTM wraz z Centrum Kultury Dwór Artusa zorganizowało koncert Perły Muzyki Kameralnej. Był to koncert nagrodzonego przez PTM uczestnika IV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Toruń – 2016, a była nim skrzypaczka pochodząca z Grudziądza, Monika Orłowska. W utworach Schuberta, Prokofiewa i Ravela akompaniował jej Radosław Kurek.

Pozostałe koncerty

6 lutego 2016 w Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrze Muzycznym odbył się Koncert Uczestników Zimowych Wakacji Muzycznych z Pasją w Górznie.
15 lutego 2016 w Sali Koncertowej ZSM w Toruniu Koncert Kameralny z udziałem puzonisty Rafała Krauze, trębacza Ostapa Popowych i pianistki Natalii Klykowej.
8 czerwca 2016 w Sali Wielkiej Dworu Artusa miał miejsce XIII Koncert Kompozytorski pn. Pięciolinia dla Papieża.