większy tekst mniejszy tekst wersja kontrastowa wersja standardowa

Koncerty Towarzyskie 2015

6 marca 2015 w Sali Koncertowej ZSM odbył się IX Koncert Towarzyski Zofia Nowak in memoriam z udziałem nauczycieli ZSM oraz młodzieży Szkoły Muzycznej. Program objął część choreograficzną i muzyczną. W części pierwszej odbyły się prezentacje ruchowe do muzyki klasycznej i współczesnej w wykonaniu Marty Zawadzkiej, jednej z bardziej znanych wychowanek Zofii Nowak oraz uczennic klasy rytmiki. W drugiej części wystąpiły zespoły wokalne, które zaprezentowały w jazzowej aranżacji Piosenki z Kabaretu Starszych Panów. W finale wystąpiła grupa nauczycieli z ciekawymi interpretacjami standardów jazzowych . Zofia Nowak była długoletnią nauczycielką naszej Szkoły, pierwszą nauczycielką rytmiki w Toruniu, aktywnie działała w Towarzystwie. Była jedną z pierwszych uczennic szwajcarskiego kompozytora i pedagoga Emile Jacques-Dalcroze'a- twórcy rytmiki. Wychowała wiele pokoleń rytmiczek w Toruniu.

Z kolei 10 kwietnia 2015 w Sali Wielkiej Dworu Artusa odbył się X Koncert Towarzyski Ilu nas w ciszy poświęcony pamięci Jacka Kaczmarskiego. Gwiazdą tego koncertu był Mariusz Lubomski, znany toruński artysta, niegdyś przyjaciel Jacka Kaczmarskiego. W koncercie wzięli udział również muzycy z Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz Chór Semper Juvenes z Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu. Koncert rozpoczął kwartet jazzowy Dariusza Zaleśnego, który w niecodziennych aranżacjach wykonał utwory Jacka Kaczmarskiego inspirowane malarstwem. Gościem spotkania był też przyjacielpoety, tłumacz z Francji Rene Koelben. Piosenki polskiego barda zabrzmiały w nowych oryginalnych aranżacjach, te znane i mniej popularne, ale też zupełnie nowe, do których muzyka powstała specjalnie na ten koncert.

7 maja 2015 Towarzystwo przypomniało toruńskich kompozytorów, tych przedwojennych, jak i współczesnych. Muzyki orkiestrowej Zygmunta Moczyńskiego oraz Jana Michała Wieczorka, która specjalnie została zinstrumentowana na ten koncert melomani toruńscy jeszcze nie słyszeli. To twórcy niegdyś niezwykle aktywni. Byli animatorami życia muzycznego w regionie, pedagogami i dyrygentami chórów i orkiestr. Dużą atrakcją dla miłośników muzyki współczesnej było wykonanie muzyki Bemadetty Matuszczak, kompozytorki obecnie mieszkającej w Toruniu, znanej w Polsce przede wszystkim z pisania dzieł oratoryjnych i oper wystawianych regularnie w Warszawskiej Operze Kameralnej, a zapomnianej i nie wykonywanej w rodzinnym mieście. Wśród młodych toruńskich twórców współczesnych w programie znalazła się działająca obecnie w Poznaniu Ewa Fabiańska oraz Jędrzej Rochecki, którzy specjalnie na koncert napisali Suitę zadedykowaną PTM Pomerania. Wykonawcą wszystkich utworów w XI Koncercie Towarzyskim Muzyka Kompozytorów Toruńskich była Cappella Gedanensis pod batutą Rafała Kłoczko.

XII Koncert Towarzyski odbył się 18 sierpnia 2015 w Brodnickim Domu Kultury z udziałem tria fortepianowego w składzie: Anna Maria Staśkiewicz, Katarzyna Budnik - Gałązka oraz Piotr Kopczyński oraz duetu w składzie: Alicja Różycka oraz Rafał Kłoczko. Wszyscy instrumentaliści okazali się nad wyraz znakomici, zwłaszcza związana z naszym regionem Anna Maria Staśkiewicz. Podczas tego koncertu melomani usłyszeli kompozycje: Maxa Brucha, W. A. Mozarta, Zygmunta Noskowskiego oraz Stanisława Moniuszki.

Z kolei 15 października 2015 w Sali Koncertowej ZSM z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbył się XIII Koncert Towarzyski Vivant Professores! Wszyscy wykonawcy byli nauczycielami Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu. Nierzadko profesorów zobaczyć i usłyszeć można z drugiej strony sceny. Było to więc dla niektórych nauczycieli nowe i twórcze doświadczenie. Repertuar był całkiem lekki i rozrywkowy, a publiczność przyjęła koncert bardzo entuzjastycznie i bawiła się świetnie.

4 listopada 2015 w Sali Wielkiej Dworu Artusa, Towarzystwo uczciło pamięć o Marku Wakarecym, toruńskim altowioliście, muzyku, dyrektorze Orkiestry ,znakomitym i oddanym pedagogu, człowieku o wielkim wrażliwym sercu. Wykonawcą utworów w XIV Koncercie Towarzyskim pn. Marek Wakarecy in memoriam był rodzinny duet wybitnych skrzypków: Krzysztof i Jakub Jakowicz oraz Orkiestra dla Marka złożona z muzyków z TOS. Repertuar składał się z utworów, które Marek Wakarecy cenił i kochał. Melomani usłyszeli m. in. dzieła A. Vivaldiego, J. S. Bacha. T. Albinoniego i H. M. Góreckiego. Koncert okazał się niezwykle poruszający. Dla publiczności, która przybyła z wielu miejscowości naszego województwa zabrakło miejsc siedzących.