większy tekst mniejszy tekst wersja kontrastowa wersja standardowa

Festiwal Młodej Muzyki 2022

    Pomorskie Towarzystwo Muzyczne w Toruniu, które w 2021 roku z okazji 100-lecie istnienia zorganizowało pierwszy Festiwal Młodej Muzyki, kontynuuje to ważne w życiu miasta wydarzenie. Druga edycja Festiwalu Młodej Muzyki będzie ponownie promocją polskiej twórczości współczesnej, skupiającą się na prezentacji młodych twórców i artystów związanych z regionem. Podczas koncertów zabrzmi przede wszystkim muzyka nowa, klasyczna, elektroakustyczna i jazzowa. Nie zabraknie prawykonań i współpracy z wykonawcami oraz kompozytorami z innych ośrodków muzycznych w Polsce.
    Przypomniana będzie twórczość wielu znaczących przedwojennych toruńskich kompozytorów, w tym wybitnego twórcy polskiej awangardy, Kazimierza Serockiego, którego stulecie urodzin obchodzimy w tym roku. Wspominać będziemy również zmarłą we wrześniu 2021 znakomitą kompozytorkę, Bernadettę Matuszczak, absolwentkę toruńskiego konserwatorium muzycznego. Pielęgnowanie pamięci o takich twórcach jest priorytetem działalności Towarzystwa. Poza tym będziemy mieli okazję podziwiać wywodzących się z Torunia kompozytorów działających obecnie w różnych ośrodkach muzycznych w Polsce i zagranicą, którzy specjalnie na Festiwal napisali swoje utwory.
    Ogromnie cieszymy się, że nasze zaproszenie przyjęła Orkiestra Filharmonii Zielonogórskiej, która po raz pierwszy wystąpi w Toruniu, i że ponownie powitamy naszych stałych gości, poznański zespół Sepia Ensemble i Cappellę Gedanensis. Wysłuchamy też wspaniałego kwartetu rodziny Bałabanów wraz z Krzysztofem Sowińskim oraz nauczycieli Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu. Wystąpią również dzieci i młodzież z efektami warsztatowej pracy podczas Wakacji Muzycznych z Pasją, a w koncertach Głos Młodych wezmą udział uczniowie i studenci wyższych uczelni muzycznych.
    Oprócz koncertów odbędą się warsztaty edukacyjne Elektro-Legendy oraz spotkanie ze znakomitym dyrygentem i kompozytorem pochodzącym z Torunia, Rafałem Kłoczko, który podczas Festiwalu zadyryguje koncertem inauguracyjnym oraz finałowym.
    Z ogromną radością zapraszamy na wszystkie wydarzenia festiwalowe, które z pewnością dostarczą Państwu wielu artystycznych wzruszeń.