większy tekst mniejszy tekst wersja kontrastowa wersja standardowa

Tour de Carillon 2015

w ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Kujawy Południowe 25-28 czerwca

Pomorskie Towarzystwo Muzyczne po raz kolejny organizuje na terenie województwa kujawsko-pomorskiego serię plenerowych koncertów carillonowych. Oprócz informacji poniżej, oraz zamieszczonych na naszej stronie zdjęć i filmu, wpisanie w wyszukiwarkę hasła „tour de carillon” ujawni wiele zdjęć, filmów i doniesień medialnych naszych koncertów organizowanych w latach ubiegłych.

Festiwal Tour de Carillon jest organizowany w Polsce od 2006 roku. Poczynając od roku 2009 plenerowe koncerty carillonowe mogą odbywać się na jednym z zaledwie kilku mobilnych instrumentów na świecie – przepięknym carillonie „Gdańsk”. Od kilku lat kujawsko-pomorską trasę Festiwalu organizuje Pomorskie Towarzystwo Muzyczne na zamówienie Urzędu Marszałkowskiego w ramach Święta Województwa. Merytorycznie Festiwal wspierają Polskie Stowarzyszenie Carillonowe i Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, które niekomercyjnie udostępnia instrument. Prawie wszystkie odwiedzane w tym roku miasta południowych Kujaw zobaczą i usłyszą nasze koncerty po raz pierwszy. W przyszłości chcielibyśmy odwiedzać wszystkie miasta i gminy województwa znacznie częściej, stąd Pomorskie Towarzystwo Muzyczne pragnie przedstawić Marszałkowi Województwa ideę zakupu własnego, wojewódzkiego instrumentu wyposażonego w 53 dzwony dedykowane każdemu z miast regionu, od najmniejszego kilkukilogramowego „Górzna” po ważąca blisko tonę „Bydgoszcz”. Znane utwory symfoniczne, musicalowe, filmowe i rozrywkowe usłyszymy w wykonaniu jedynej carillonistki w regionie, współpomysłodawczyni Festiwalu Magdaleny Cynk. Od lat przebojem naszych koncertów festiwalowych jest aranżacja pieśni „Surise, sunset” z musicalu Skrzypek na dachu.

Tegoroczny Festiwal planowany w dniach 25-28 czerwca na trasie obejmującej Dobrzyń nad Wisłą, Brześć Kujawski, Piotrków Kujawski, Lubraniec, Izbicę Kujawską, Chodecz, Lubień Kujawski, Kowal i Ciechocinek. Szczegółowe godziny i miejsca koncertów będą podane po uzgodnieniu z lokalnymi operatorami kultury.

Blisko 200 odbytych w ubiegłych latach koncertów pozwoliło nam poznać wielu wspaniałych, oddanych kulturze przedstawicieli władz samorządowych, pracowników urzędów miast i gmin oraz pracowników lokalnych placówek kulturalnych. Bez ich pomocy Festiwal w proponowanej formule obejmującej nieraz kilka koncertów dziennie, nie mógłby się odbyć. Również w tym roku liczymy na podobną pomoc organizacyjną obejmującą przede wszystkim:
1) wskazanie utwardzonego, w miarę wyciszonego i atrakcyjnego miejsca (placu) jako miejsca koncertu;
2) wskazanie trasy dojazdu (najlepiej z pilotem) instrumentu z uprzedzeniem policji jeśli trzeba pokonać ulice z zakazem wjazdu ciężkiego sprzętu (zestaw ciężarówki z przyczepą wazy ok. 22t i ma wysokość 3.9m i długość ok. 24m);
3) dyskretną ochronę lokalnej straży miejskiej lub policji podczas koncertu (koncert z racji, że dotyczy kultury wysokiej, nie jest zgłaszana przez organizatora jako tzw. impreza masowa);
4) w miarę możliwości zorganizowanie miejsc siedzących dla widowni (ławki, przenośne krzesła);
5) dostęp do prądu 230V (zasilenie nagłośnienia konferansjera i oświetlenia instrumentu);
6) W razie potrzeby, zamkniecie lub ograniczenie ruchu pojazdów w okolicy miejsca koncertu;
7) W ostatnich miejscowościach danego dnia koncertowego, organizatorzy będą wdzięczni za zorganizowanie nieodpłatnego noclegu dla 2 osób (kierowców) oraz strzeżonego miejsca parkingowego dla ciężarówki i instrumentu (np. w miejscowej straży pożarnej);
8) Lokalnej promocji koncertu: rozwieszenie dostarczonych przez organizatorów plakatów, informacja w mediach lokalnych i Internecie.

FILM

Harmonogram Koncertów


Czwartek 25 czerwca
Dobrzyń nad Wisłą
godz. 19:00
Boisko przy Hali Sportowej, ul. Licealna 1a

Piątek 26 czerwca
Brześć Kujawski
godz. 17:00
Plac Wł. Łokietka

Chodecz
godz. 20:00
Plac T. Kościuszki

Sobota 27 czerwca
Lubraniec
godz. 16:00
Plac 3-Maja

Izbica Kujawska
godz. 18:00
Park przy Ośrodku Kultury, ul. Narutowicza 63

Piotrków Kujawski
godz. 21:00
Rynek

Niedziela 28 czerwca
Lubień Kujawski
godz. 13:00
Plac Wolności

Kowal
godz. 15:00
Park Miejski, przed Centrum Kultury

Ciechocinek
godz. 19:00
ul. Żelazna, przed Kinem Zdrój
Carillon jest niezwykłym i jednym z największych instrumentów muzycznych na świecie. Składa się z co najmniej dwudziestu trzech dzwonów, choć największe instrumenty mają ich ponad siedemdziesiąt. Podłączone są do specjalnej klawiatury nożnej (pedałowej) i ręcznej, na której gra się pięściami. Niektóre carillony mają też system gry automatycznej. Waga dzwonów może być różna. Największy dzwon może ważyć aż dwadzieścia ton, podczas gdy najmniejszy dzwonek jest zaledwie pięciokilogramowy. Każdy z nich ma swoją tonację i barwę. Każdy można uruchomić z różną siłą i dynamiką. Każdy pozwala na wydobycie wszystkich rodzajów ekspresji.
W każdym mieście, w którym znajduje się carillon, odbywają się regularne koncerty. Naturalnym miejscem takiego koncertowania jest otwarta przestrzeń. Ludzie słuchają takiej muzyki w parkach, na ławkach, w miejscach specjalnie wydzielonych do odbioru koncertów carillonowych. W Holandii, w Belgii, czy w Stanach Zjednoczonych takie muzyczne wieczory są bardzo popularne. Trwają około godziny, a repertuar dostosowany jest często do okoliczności ( np. rocznice, święta patriotyczne, przyjazd ważnych delegacji itp.). Niewątpliwie dźwięk dzwonu ma charakter świąteczny, dodaje blasku uroczystościom świeckim i kościelnym.
W przypadku carillonu mobilnego, można nie tylko wprost, na ulicy, usłyszeć niezwykłe dźwięki, ale i zobaczyć ich źródło – dzwony i grającego na nich carillonistę. Koncerty takie przywołują setki, a nieraz i tysiące słuchaczy. Preludium objazdowego festiwalu Tour de Carillon miało miejsce w roku 2006 i od tej pory odbywa się corocznie, początkowo z udziałem instrumentów zagranicznych, a od roku 2009 z jednym z najpiękniejszych w Europie, polskim carillonem mobilnym „Gdańsk”. Festiwal przemierzył wiele miejscowości całej Polski, głównie jednak w obrębie województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Dobór trasy i repertuaru nawiązywał do ważnych wydarzeń i obchodów, jak np. Rok Heweliusza, Rok Chopinowski i Rok Korczaka.